Inicjatorem tego święta jest mieszkający na Śląsku łodzianin, pomysłodawca inicjatywy „Schronisko dla niechcianych roślin” i działacz Miejskiej Partyzantki Ogrodniczej, Witold Szwedkowski. Święto polega na „uwalnianiu” dyni czyli wysiewaniu lub sadzeniu ich siewek w miejscach ogólnodostępnych. Celem jest zwrócenie uwagi na optymalne wykorzystywanie terenów zieleni.
I my postanowiliśmy włączyć się w obchody tego święta. Pod kierunkiem nauczycieli: Gabrieli Kuśki (kółko regionalne), Rafała Pietkuna (Wolontariat) oraz Doroty Foreiter-Lach (Spółdzielnia Uczniowska) uczniowie klas szóstych przynosili do szkoły nasiona i własnoręcznie obsiewali przygotowane wcześniej stanowiska. Działania podjęto w pierwszym tygodniu po powrocie uczniów do nauczania stacjonarnego od 17 do 21 maja pod hasłem: „Jak dobrze znów coś zrobić razem”. Dzięki pracy zaangażowanych uczniów w październiku, po powrocie do szkoły przywitał wszystkich pięknie ukwiecony ogródek przyszkolny. W tym samym celu równocześnie z Akcją Siania Dyni odbyła się Akcja Siania Astrów – kwiatów nazywanych „królowymi jesieni”. Ich nazwa pochodzi od greckiego słowa gwiazda, a Astry chińskie – to w oficjalnym nazewnictwie „gwiazdosze”. Te właśnie „gwiazdosze” przy sprzyjających warunkach pogodowych powitają we wrześniu uczniów po powrocie z wakacji.
Warto również zaznaczyć, że w nauce istnieje pojęcie Hortiterapii – (łac. Hortus – ogród), czyli terapii wykorzystującej dobroczynny wpływ kontaktu z przyrodą na zdrowie psychiczne, fizyczne i emocjonalne człowieka. W końcu bowiem tworzymy ogrody odwołując się do zapisanej w ludzkich genach potrzeby stałego kontaktu z naturą.
Mamy nadzieję, ze nasz przyszkolny ogródek będzie więc pełnił funkcję takiego „ośrodka zielonej terapii” dla naszych uczniów.”