Jak uczyć o emocjach i relacjach? Poznaliśmy nową metodę, która ułatwi  naszym uczniom proces nauczania w postcovidowej rzeczywistości szkolnej.

Małgorzata Brzozowska – certyfikat ze Ścieżki SEL

W 6-tygodniowym projekcie zainicjowanym przez markę Photon Education wzięła udział Małgorzata Brzozowska ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 18 im. Jana Brzechwy. Celem Certyfikowanej Ścieżki Rozwoju Kompetencji Społeczno-Emocjonalnych było efektywne przeszkolenie nauczycieli z nowej metody oraz poszerzenie warsztatu pracy w zakresie rozwijania kompetencji społeczno-emocjonalnych z wykorzystaniem technologii w klasie. Działania w ramach projektu prowadzili wybitni polscy edukatorzy – wśród prowadzących znalazła się między innymi finalistka Global Teacher Prize oraz Nauczycielka Roku 2019.

Certyfikowana Ścieżka Rozwoju Kompetencji Społeczno-Emocjonalnych w ciągu 6 tygodni przygotowała zapisanych nauczycieli do reintegracji z klasą po pandemii i poszerzenia ich warsztatu pracy. Poznaliśmy nową metodę rozwoju kompetencji społeczno-emocjonalnych dzieci, która została oparta o wytyczne amerykańskiej organizacji CASEL (Collaborative for Academic, Social and Emotional Learning, https://casel.org/what-is-sel/) oraz wykorzystanie znanego i lubianego robota Photon. Jej celem jest reintegracja dzieci po pandemii oraz trwały rozwój ich umiejętności społecznych takich jak budowanie relacji w grupie, współpraca zespołowa czy umiejętność radzenia sobie z trudnymi emocjami.

Czas pandemii był doświadczeniem dużej zmiany. Budowania od nowa warsztatu pracy, poszukiwania jak najlepszych rozwiązań i pomysłów na to, by jak najefektywniej pracować z uczniami – mówi Oktawia Gorzeńska, prowadząca Certyfikowaną Ścieżkę Rozwoju z ramienia Photon Education. – Tym, co dla wielu z nas było najtrudniejsze w czasie edukacji zdalnej, to pogłębiający się dystans społeczny, brak spotkania twarzą w twarz z dziećmi, rozluźnienie relacji. Dlatego dzisiaj szczególnie ważne jest to, by wykorzystać czas postcovidowy do wzbogacenia naszych codziennych edukacyjnych działań o aktywności poświęcone rozwijaniu kompetencji społeczno-emocjonalnych naszych uczniów. Razem z zespołem Photon Education przygotowaliśmy edukacyjne wsparcie w tym obszarze i cieszymy się, że skorzystało z niego tak wielu nauczycieli.