Przemówienie Samorządu Szkolnego z okazji Dnia Edukacji Narodowej

Kosmiczna HiTmisja

– sen(s), czy oświecenie?

Uczenie się przypomina szykowanie się do podróży. Przed wyruszeniem pakujemy najpotrzebniejsze rzeczy do plecaka, przede wszystkim mapę,  zastanawiając się: Kiedy? Po co? Jak? Dokąd? Z kim?

Każdy z nas jest jak heros w labiryncie, stoi przed wieloma wyborami. Przypomina to trochę mistyczno – mityczno – mitologiczny sen, wyrażający nasze pragnienia, lęki, nadzieje, zewnętrzne i wewnętrzne konflikty. Stajemy codziennie przed wieloma skrzyżowaniami, szukamy drogowskazów, starych przysłów, będących mądrością pokoleń narodów, cytatów z książek, filmów, sentencji filozoficznych.

Co wybrać? Dziką, nieznaną ścieżkę w lesie, brukowaną drogę w starym mieście, autostradę? Jest jeszcze przecież lot w górę na Księżyc lub na inne ciała … niebieskie. Można podróżować do wnętrza Ziemi lub nawet w głąb siebie. Podobno, są tacy, co potrafią podróżować w czasie i to bez… wehikułu.

Każdy  uczeń, czy nauczyciel szkoły życia, bohater opowieści przechodzi przez ciąg tych samych przemian, a najważniejsze z nich dzieją się w trakcie  i na trasie podróży. Campbell, autor „Potęgi mitu”  pisze o trzech fazach:

1. Odejściu
  2. Inicjacji
  3. Powrocie

Dobrze, gdy w trakcie drogi towarzyszy nam mądry nauczyciel, lub wyposaża nas w takie cechy i umiejętności, byśmy samodzielnie, ale nie samotnie mogli iść bezpiecznie.

Jeśli pozostaniemy w miejscu, nigdy nie poznamy tajemnicy.

Najpierw trzeba opuścić swoje miejsce. Robi tak Odyseusz, Tezeusz, Mojżesz, Mały Książę, Harry Potter, Bilbo Baggins, Anakin Skywallker, Geralt, Maks i Albercik.

Potem to już z górki. Tak naprawdę, potem jest już łatwo. Trzeba tylko:

1. Pokonać Minotaura.
  2. Rozwiązać zagadkę Sfinksa i zagadki Golluma.
  3. Znaleźć skarb.
  4. Zakochać się w Ewie, Julii, Afodycie lub w Adamie, Romeo, Amorze.
  5. Ukraść ogień i rozświetlić mrok.
  6. Pozostać rycerzem Jedi.
  7. Odnaleźć zaginioną arkę i Świętego Gralla.
  8. Pokonać grawitację własnej strefy komfortu.

Niewiele, przyznacie jak na całe życie.

Ale trzeba jeszcze wrócić, z powrotem, do swojego miejsca początku. Trzeba opowiedzieć o wezwaniu do przygody, realizacji przeznaczenia.

Jaskinia interpretacji,

do której boisz się wejść,

skrywa skarb,

którego szukasz.

Zapraszamy do wirtualnej podróży z bohaterami naszej Kosmicznej HiTmisji.

Idź z nami  w tej opowieści,  ale zastanawiaj się:

Jak to się wszystko skończy?

No jak?

A potem, potem:

OBUDŹ SIĘ!

Przeżyj to jeszcze raz, oglądając galerię zdjęć.

Napisała: Edyta Bombik