REKRUTACJA NA ROK SZKOLNY 2023/2024
Rodzice dzieci zamieszkałych w obwodzie danej szkoły podstawowej w terminie od 27 lutego (od godz. 8.00) do 19 marca br. (do godz. 15.00) mogą potwierdzić wolę uczęszczania do szkoły obwodowej swojego dziecka za pomocą witryny rybnik.elemento.pl, z której należy wydrukować stosowną deklarację, podpisać i dostarczyć do sekretariatu danej szkoły. Potwierdzenia woli uczęszczania do szkoły obwodowej można również dokonać poprzez wypełnienie deklaracji, o której mowa powyżej, bezpośrednio w sekretariacie szkoły obwodowej (z pominięciem witryny internetowej). Witryna naborowa po wpisaniu adresu zamieszkania kandydata wskaże, która szkoła jest szkołą obwodową.
OBWÓD SZKOŁY
ULICE:
- Astronautów
- Wojciecha Bogusławskiego
- Czwartaków
- Emila Drobnego
- Józefa Elsnera
- Michała Grażyńskiego
- Jastrzębska parzyste od 12, nieparzyste od 5
- Kadetów
- Władysława Kuboszka
- Józefa Lompy
- Patriotów za wyjątkiem numerów od 32 do 50
- Pierwszej Brygady
- Pl.Pokoju
- Osiedle Południe
- Ks. Pawła Pośpiecha
- Rajska od 79
- Dr. Józefa Rostka
- Jędrzeja Śniadeckiego
- Wazów
- Pl.Żołnierza
- Żurawia
JAK PRZYGOTOWAĆ DZIECKO DO PIERWSZEJ KLASY
Najczęściej dziecko cieszy się, że pójdzie do szkoły. Pierwsza klasa oznacza dorosłość. Zazwyczaj dziecko nie może się doczekać, bo to nowy plecak, piórnik, worek na kapcie i cała wyprawka.
Ważne aby każde dziecko doświadczało tego nowego etapu w życiu po prostu radośnie. To normalne, że są emocje i że są nerwy. Wiele maluchów bardzo przeżywa pójście do pierwszej klasy. Zwłaszcza kiedy ma to być spotkanie z zupełnie nowymi kolegami, w zupełnie nowym miejscu. Warto przygotować siebie i dziecko na to przeżycie.
Samodzielność
Dziecko będzie jej teraz potrzebowało bardziej niż w przedszkolu. Tam panie chętniej pochylały się nad dziećmi, które założyły kapcie nie na tą nogę, nie dopięły kurtki wychodząc na dwór. Tutaj już nauczyciel oczekuje od dziecka samodzielności. Czas na stawianie pierwszych kroków w tej dziedzinie był w przedszkolu. Oczywiście chodzi o te podstawowe sprawy jak ubieranie, mycie rąk, przebieranie w strój gimnastyczny. Całej reszty siedmiolatek wciąż się uczy. Nie można dać się, że dziecko ma umieć wszystko i wiedzieć wszystko. Szkoła jest po to żeby się w niej uczyć.
Orientacja w przestrzeni
Dobrym pomysłem jest pokazanie dziecku szkoły i drogi do szkoły jeszcze przed pierwszym dniem roku szkolnego. Jest to element oswajania nowej sytuacji, bardzo ważny dla pierwszoklasisty. Trzeba na to wybrać dobry moment, taki podarowany dziecku jako specjalny prezent, a nie np. przy okazji zebrania z rodzicami.
Pokaż różnice między szkołą i przedszkolem
Niby technicznie niewiele się zmienia. ale jednak to nie to samo. Zwłaszcza dla dziecka. Przede wszystkim, zmiany zachodzą w głowie ucznia. Czuję się dorosła, a wiadomo że dorosłemu nie wypada płakać ani tak bardzo tęsknić za mamą, jak przedszkolakowi. A jednak czasem człowiekowi łezka się w oku zakręci. Łatwiej nad nią zapanować kiedy wiadomo co, gdzie i jak. O której przyjedzie mama i jakie zajęcia ma się dziś w planie.
Teraz też niezmiernie ważne zaczyna być to, co pomyślą sobie inne dzieci. Głos rówieśników ma ogromne znaczenie, a w przedszkolu tak nie było. W szkole jest też mnóstwo o wiele starszych dzieci, które bardzo różnie mogą się zachowywać. Warto dziecko uprzedzić o takich prostych, podstawowych sytuacjach jak dziwne komentarze, przechwałki, zaczepki.
Może się wydawać, że w przedszkolu też było podobnie, bo chodziły tam różne dzieci z różnych rodzin. Ale pociecha wtedy nie rozumiała tyle ze społecznych relacji i nie były one tak istotne jak teraz. Im więcej się o nich opowie (bez straszenia!) tym lepiej.
Zwłaszcza, że w szkole jest też świetlica. W przedszkolu nie było świetlicy, tu jest. Jest tu inna pani, obowiązują inne zasady niż w klasie czy przedszkolu. Niech to nie będzie dla dziecka niemiłym zaskoczeniem.
Nowe obowiązki
Będą też nowe obowiązki do samodzielnego ogarnięcia lub przy współpracy z nauczycielem. Jest ich całkiem sporo. Od zaznaczania zadania domowego w książkach, ćwiczeniach i zeszytach, aż po odrabianie lekcji. Początki mogą być trudne. Zadanie domowe można robić na świetlicy albo w domu. Jeszcze pakowanie plecaka na kolejny dzień, pewnie jakieś zajęcia dodatkowe już po szkole. Zbiera się tego całkiem sporo. Wszystko to jest do ustalenia i po prostu sprawdzenia w praktyce. U każdego wdrażanie obowiązków wygląda nieco inaczej.
Nowi koledzy
Pewnie okażą się wspaniali, jednak na początku każdy w tłumie jest odrobinę nieśmiały. Można ułatwić dziecku poznawanie kolegów jeśli tylko wiadomo, z kim będzie chodziło do klasy. Zazwyczaj to dzieci mieszkające w sąsiedztwie, bo blisko do szkoły. Można więc zaczepić jeszcze w wakacje mamę któregoś z kolegów lub koleżanek i zagadać.
Pewnie ona też ucieszy się bardzo, bo przecież też posyła dziecko do pierwszej klasy.
Rytm dnia
To bardzo ważny element przygotowania dziecka do szkoły. Wiadomo, że najpierw wakacje i odrobina luzu każdemu się należy. Ale już dwa tygodnie przed rozpoczęciem roku szkolnego warto przyzwyczajać pociechę do konkretnej godziny kąpieli, zasypiania itd. Wypoczęte dziecko to zadowolony uczeń. Rytm dnia to też czas przeznaczony na odrabianie zadania domowego i koniecznie na odpoczynek po szkole, z czego dziecko niekoniecznie na początku zdaje sobie sprawę.
W tym rytmie, najtrudniejsze bywają poranki, bo każdy się spieszy i humor często nie taki…
Pozytywne nastawienie
To w sumie najważniejsze „wyposażenie”, które powinno się dać dziecku. Można je budować na wiele sposobów, choćby przez chwalenie samodzielności, odwagi, dokładności, pozytywnych zachowań dziecka.
Innym sposobem są książki opowiadające o szkole i pierwszej klasie. Jest ich naprawdę bardzo wiele na rynku, jest w czym wybierać.
Można oglądać też z dzieckiem bajki o maluchach, które w trudnych sytuacjach dały sobie radę.
Wyprawka szkolna
Pomocne w pozytywnym nastawieniu dziecka do szkoły może być wspólne wybieranie wyprawki i ubrań. Rzeczy ważnych dla dziecka, z którymi będzie się utożsamiało od początku chodzenia do szkoły. Piórnik i plecak z ulubionym bohaterem bajki czy zwierzątkiem może zdziałać cuda.
Źródło:
blog: „Nie tylko dla mam”-Anna Jankowska
Co należy zakupić do wyprawki pierwszoklasisty:
-zeszyt 16 kartkowy w linie i kratkę
-zeszyt 32 kartkowy w kratkę do korespondencji
-blok rysunkowy biały i kolorowy A4
-blok techniczny biały i kolorowy A4
-wycinanki
-nożyczki, klej, ołówki, kredki, linijka 15cm, gumka
-farby plakatowe12 kolorów, pędzelki 2 szt., kubek
-pastele olejne
-plastelina
-patyczki do liczenia
-worek ze strojem sportowym- biała bluzka, czarne lub granatowe spodenki
-zamienne obuwie
UWAGA RODZICE!
RUSZA NABÓR DO KLAS PIERWSZYCH SZKOŁY PODSTAWOWEJ.
Do klas pierwszych szkół podstawowych zapraszamy wszystkie dzieci siedmioletnie, które obecnie uczęszczają do przedszkola oraz wszystkie chętne dzieci sześcioletnie.
Rodzice dzieci zamieszkałych w obwodzie danej szkoły podstawowej w terminie od 7 marca (od godz. 8.00) do 29 marca br. (do godz. 15.00) mogą potwierdzić wolę uczęszczania do szkoły obwodowej swojego dziecka za pomocą witryny rybnik.elemento.pl, z której należy wydrukować stosowną deklarację, podpisać i dostarczyć do sekretariatu danej szkoły. Potwierdzenia woli uczęszczania do szkoły obwodowej można również dokonać poprzez wypełnienie deklaracji, o której mowa powyżej, bezpośrednio w sekretariacie szkoły obwodowej (z pominięciem witryny internetowej). Witryna naborowa po wpisaniu adresu zamieszkania kandydata wskaże, która szkoła jest szkołą obwodową.