ŚWIETLICA W ROKU SZKOLNYM 2025/2026
Świetlica pracuje od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00 – 16.00
Telefon: 32 422 02 87 w. 27
Wychowawcy świetlicy:
- Elżbieta Bastek-Brudzyńska
- Kseniia Doroshenko
- Joanna Krawczuk
- Andrzej Sekuła
DOKUMENTY DO POBRANIA
- Karta zgłoszenia dziecka do świetlicy szkolnej na rok szk. 2025/2026 – pobierz
- Normy przyjmowania i odbierania dzieci ze świetlicy szkolnej– pobierz
- Upoważnienie do odbioru przez niepełnoletnie rodzeństwo (zgodnie z Kodeksem Ruchu Drogowego powyżej lat 10) – pobierz
Uczniom przebywającym w świetlicy proponujemy:
– pomoc w odrabianiu zadań domowych,
– zajęcia plastyczne,
– zabawy konstrukcyjne, tematyczne, ruchowe, integracyjne,
– zajęcia czytelnicze,
– rozrywki umysłowe (krzyżówki, rebusy, łamigłówki, zagadki),
– zajęcia rozwijające manualnie (np. origami),
– gry planszowe,
– układanie puzzli,
– zabawy dowolne w kącikach tematycznych.
Kodeks świetlika z osiemnastki.
Świetlik przykładem świeci, zawsze wyrzuca do kosza śmieci.
Świetlik starszych szanuje, kiedy rozmawia gumy nie żuje.
Świetlik słabszym pomaga, w tym tkwi jego siła i jego odwaga.
Świetlik zna magiczne słowa: proszę, dziękuję, przepraszam – to jego mowa.
Świetlik nikogo nie bije, nie przezywa, nie trąca, ze wszystkimi w zgodzie żyje.
Świetlik na zajęciach grzeczny jest, nie hałasuje, wtedy świetnie pracuje.
Świetlik swoje i cudze szanuje, wie, że wszystko ma wartość i dużo kosztuje.
Świetlik o higienę dba, jest czysty i schludny, buty na zmianę ma.
Świetlik wie kiedy czysto i porządnie, w mig nauczy się, odpocznie.
Świetlik nad sobą panuje, wszystkie problemy spokojnie rozwiązuje.
Sztuka przyjaźni według muminków.
Uczymy dzieci rozumieć emocje i budować prawdziwe przyjaźni.
Wystartowaliśmy z programem edukacyjnym „Sztuka przyjaźni wg Muminków” – wyjątkowym zestawem materiałów edukacyjnych, przygotowanych przez Czerwony Krzyż.
Program inspirowany jest materiałami opracowanymi przez Fiński Czerwony Krzyż, MIELI Suomen Mielenterveysry oraz Moomin Characters. Opiera się na fińskich doświadczeniach edukacyjnych i uwielbianych bohaterach literatury i filmu – Muminkach. To właśnie one prowadzą dzieci w podróż po świecie emocji.
W oparciu o bajkową rzeczywistość z książek Tove Jansson program wspiera rozwój kompetencji społecznych i emocjonalnych, takich jak empatia, aktywne słuchanie i wyrażanie emocji, nawiązywanie relacji oraz radzenie sobie z samotnością i porażką. Tworzy bezpieczną przestrzeń do rozmów o emocjach, buduje więzi w grupie, promuje współpracę zamiast rywalizacji i wspiera psychiczne dobrostan dziecka.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TAŃCA
Dnia 29 kwietnia w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Tańca. W wydarzeniu wzięły udział klasy 1–3. Uczniowie zaprezentowali krótki pokaz taneczny, a następnie wspólnie z nauczycielami zatańczyli energiczne układy taneczne. Wydarzenie było miłym przerywnikiem w codziennych zajęciach, a jak się często podkreśla, taniec łączy ludzi bez względu na wszystko. I właśnie tak było tego dnia. Wszystkim uczniom i nauczycielom dziękujemy.


WIELKANOC TUŻ TUŻ
Wiosna zawitała do naszej świetlicy, a wraz z nią pojawił się radosny, świąteczny nastrój. Dzieci z zaangażowaniem tworzyły piękne prace plastyczne inspirowane wiosną, malowały kwiaty, szczególnie skupiając się na hortensjach. Wspólnie przygotowaliśmy także wielkanocną ściankę dekoracyjną. Uczniowie wykonali skorupki do jajek metodą papier-mâché, a następnie ozdabiali własne pisanki. Powstały również malunki na drewnianych krążkach.
Nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć wszystkim Wesołych Świąt Wielkanocnych!!!




WALENTYNKI W ŚWIETLICY
Z okazji Walentynek na szkolnym korytarzu powstała wyjątkowa ścianka walentynkowa z skrzynką „Nasz gołąb pocztowy”. Dzieci wraz z wychowawcami świetlicy własnoręcznie wykonali kolorowe koperty, do których mogły włożyć walentynki lub miłe słowa skierowane do kolegów, koleżanek, a nawet nauczycieli :). To wydarzenie przypomina nam jak ważna jest miłość, szacunek oraz dobre słowo.

BEZPIECZEŃSTWO W SIECI.
W lutym w naszej świetlicy został zrealizowany temat dotyczący bezpieczeństwa w Internecie. Celem zajęć było zwrócenie uwagi uczniów na zasady odpowiedzialnego i świadomego korzystania z sieci oraz kształtowanie postaw ostrożności w kontaktach online. Młodsze dzieci obejrzały film edukacyjny dostosowany do ich wieku, który w przystępny sposób wyjaśniał podstawowe zagrożenia oraz uczył, jak reagować w niepokojących sytuacjach. Starsi uczniowie natomiast pracowali metodą aktywną. Uczniowie przygotowali plakat tematyczny, w którym przedstawili najważniejsze zasady bezpiecznego korzystania z Internetu.

KONKURS „SKRZYDLATE SŁOWA”
Największym wrogiem współczesnych społeczeństw jest brak umiejętności rozmawiania ze sobą w różnych sytuacjach. Wszechobecne piktogramy, obrazy, krótkie filmiki, esemesy i maile zastępują w życiu żywe słowa. Piękna mowa i bogate słownictwo odchodzą powoli do historii.
Chcąc zapobiec takiemu zjawisku, a jednocześnie pragnąc pokazać dzieciom piękno języka polskiego panie Elżbieta Bastek-Brudzyńska i Ksenia Doroshenko opracowały innowację metodyczno-wychowawczą „Skrzydlate słowa” w mowie codziennej uczniów – wszyscy je znają, mało kto wie, skąd się wzięły i jak ich używać. Jej elementem jest konkurs szkolny, do którego zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły, nauczycieli i rodziców. Szczegóły znajdują się w linkach poniżej. Życzymy Wszystkim ciekawych poszukiwań i dobrej zabawy 🙂
REGULAMIN_KONKURSU_2026 Skrzydlate słowa
https://padlet.com/elabastek/skrzydlate-s-owa-1e1gpha2p0x
GRUDNIOWE INSPIRACJE

W grudniu w naszej świetlicy wiele się działo i panowała prawdziwie świąteczna atmosfera. Wspólnie z dziećmi przygotowywaliśmy tablicę świąteczną oraz uczyliśmy się pakować prezenty, ćwicząc przy tym dokładność i kreatywność. W szkole odbył się również wyjątkowy dzień pod hasłem „Anioły chodzą do szkoły”, który przypominał o życzliwości, pomocy i okazywaniu dobra innym.
REGULAMIN ŚWIETLICY
We wrześniu poświęciłyśmy czas na wspólne poznanie regulaminu oraz zasad obowiązujących w świetlicy. Zależało nam, aby dzieci nie tylko je usłyszały, ale także poczuły, że mają realny wpływ na tworzenie przyjaznej i bezpiecznej przestrzeni. Podczas rozmów i zabaw wspólnie ustaliłyśmy najważniejsze reguły, takie jak wzajemny szacunek, bezpieczeństwo i współpraca. Następnie dzieci odrysowały swoje dłonie na kolorowym papierze. Każda dłoń stała się symbolem osobistego zaangażowania i odpowiedzialności za przestrzeganie ustalonych zasad. Wycięte prace zostały przyklejone do stworzonego wspólnie regulaminu świetlicy, który zawisł w widocznym miejscu.
BEZPIECZEŃSTWO W RUCHU DROGOWYM
Zrealizowaliśmy zajęcia dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dzieci poznały podstawowe znaki drogowe oraz zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Wspólnie wykonaliśmy plakat przedstawiający drogę do szkoły, na którym zaznaczyliśmy ulice, przejścia dla pieszych i znaki drogowe.

HALLOWEEN W ŚWIETLICY
Wydarzenie halloweenowe w świetlicy było ciekawym i twórczym doświadczeniem dla dzieci. Wspólnie wykonywaliśmy kapelusze z liści, które pobudzały wyobraźnię i zachęcały do kreatywnej zabawy. Zajęcia sprawiły dzieciom dużo radości, a jednocześnie pozwoliły na wykorzystanie naturalnych materiałów i integrację grupy.






