2 maja  –  100 rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego

Powstania śląskie (1919, 1920, 1921) miały na celu wywarcie wpływu na decyzję o przynależność państwową Górnego Śląska po I wojnie światowej.  O przyłączenie Górnego Śląska do Polski upomniał się w swoim wystąpieniu Wojciech Korfanty na konferencji pokojowej w Paryżu w styczniu 1919 roku. Na mocy traktatu wersalskiego podpisanego 28 czerwca 1919 roku o losach Górnego Śląska miał rozstrzygnąć plebiscyt. Jednak w większości ludność opowiedziała się za przyłączeniem do Niemiec. Wojciech Korfanty zdecydował się na rozpoczęcie III Powstania Śląskiego, aby pokazać jakie są aspiracje terytorialne Polski. Równocześnie podejmował kolejne próby negocjacji z aliantami w celu uzyskania jak najlepszych wyników. Alianci ostatecznie przychylili się do żądań i podjęli decyzję o przyznaniu Polsce większej części Górnego Śląska, niż zamierzali bezpośrednio po plebiscycie. Polska otrzymała jedną trzecią więcej spornego terytorium. Znajdowała się tam większość kopalń i hut. Z obszaru tego utworzono wówczas autonomiczne województwo śląskie.

 

W celu upamiętnienia tamtych wydarzeń na lekcjach zdalnych w klasach 5-8 został wyświetlony film pt. „FRANEK”.

 

 

 

 

 

 

W klasach starszych nauczyciele przybliżyli temat na lekcjach historii, edukacji regionalnej, lekcjach wychowawczych i religii. Uczniowie rozwiązywali ćwiczenia związane z tematyką powstań.

 

 

 

 

Klasy 4 wykonały okolicznościowe plakaty.

W klasach młodszych data 3 maja 1921 roku zostanie utrwalona w pracach plastycznych wykonanych różnymi technikami.

Ponadto wszystkich chętnych zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie plastycznym, poświęconym powstaniom śląskim i plebiscytowi. Prace można przesyłać do swoich nauczycieli historii.