27 września 2021r. uczniowie klas siódmych wybrali się na wycieczkę edukacyjną na Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego w Chorzowie. Ponad czterdziestu uczniów wraz z trzema opiekunami, nauczycielkami przedmiotów ścisłych, uczestniczyło w interdyscyplinarnych wykładach dla szkół „Nauka wokół nas”.

Najpierw trafiliśmy na salę wykładową, której tematem przewodnim była „Odlotowa fizyka”. Prowadzący zdradził nam tajniki fizyki i wraz z chętnymi uczniami wykonał proste eksperymenty, które pozwoliły człowiekowi unieść się ponad ziemię.

Na drugiej auli poznaliśmy „Materiały do zadań specjalnych”. Te inteligentne materiały są tak opracowane aby ściśle spełniały powierzone im zadania. Zobaczyliśmy wydruki 3D i przekonaliśmy się o tym, ile wody może wypić polimer. Dużym zaskoczeniem były dla uczniów druty z pamięcią kształtu.

W trzeciej auli odbyło się „Chemiczne party”. Zaproszenie było napisane sympatycznym atramentem. Barwne reakcje chemiczne posłużyły do przygotowania kolorowych cieczy udających napoje. Nie zabrakło kameleona i świateł drogowych a wykład obfitował również w dymy, ogień i wybuchy. Teraz już wiemy, że nauka chemii, choć czasem trudna, może być także wystrzałowa i kolorowa.

Każdy ze zrealizowanych wykładów z pokazami trwał 30 minut a uczniowie naszej szkoły bardzo chętnie i odważnie odpowiadali na pytania, uczestniczyli w pokazach doświadczeń i eksperymentowali pod bacznym okiem kadry uniwersyteckiej.

Wierzymy, że to nie ostatnia nasza wizyta na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego.