5 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Jest to dla nas wszystkich bardzo ważny dzień. Działalność wolontariuszy na całym świecie obejmuje wspieranie inicjatyw pokojowych, niesienie pomocy humanitarnej, medycznej oraz charytatywnej. Dzień ten jest okazją, aby pokazać światu jak wielką rolę odgrywają osoby zaangażowane w pracę społeczną na rzecz innych osób. Jest to doskonały moment na zauważenie zrealizowanych inicjatyw oraz zachęcenie do współdziałania innych ludzi.

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie i bez wynagrodzenia angażuje się w pracę na rzecz innych ludzi. Wolontariusz często uzyskuje dużo większe korzyści niż rzeczy materialne: ogromną satysfakcję, spełnienie swoich motywacji, zyskuje nowych przyjaciół, zdobywa wiedzę i doświadczenie w kontakcie z drugim człowiekiem.

Od lat działa w naszej szkole Wolontariat szkolny. Współpracujemy ze środowiskiem lokalnym, hospicjum rybnickim, Stowarzyszeniem 17-nastka i włączamy się w różne akcje o zasięgu lokalnym, wojewódzkim i ogólnopolskim. Jesteśmy dumni z tego, że co roku znajdują się wśród nas uczniowie gotowi poświęcić swój wolny czas i podzielić swoimi talentami (a każdy je ma!). Warto sobie dziś uświadomić, że służą Oni pomocą nie tylko „tym innym – potrzebującym”, ale także każdemu z nas. To przecież dzięki takim osobom umacnia się lub odradza w nas wiara w ludzi i w drzemiące w nas dobro, miłość, empatię.

W tym tygodniu bądźmy szczególnie uważni na najmniejsze dobro i życzliwość które nas spotyka od ludzi wokół i okazujmy im za to wdzięczność. Tylko tyle, a jednocześnie aż tyle!