We wtorek, 20 września uczniowie z klas 7 i 8 wzięli udział w wycieczce edukacyjnej. Ponad pięćdziesięciu uczniów pod bacznym okiem opiekunów wzięło czynny udział w wykładach z pokazami z cyklu „Nauka wokół nas”na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego w Chorzowie.

Uczestniczyliśmy w trzech wykładach: z chemii, inżynierii materiałowej oraz z fizyki.

Na początek zostaliśmy zaproszeni na „Ciastko – produkt reakcji chemicznej”. Każdy użyty w przepisie substrat został omówiony i zilustrowany doświadczeniem chemicznym. W przeprowadzanych doświadczeniach chętnie brali udział nasi uczniowie.

W trakcie kolejnego wykładu „Inżynier materiałowy na tropie kryminalnych zagadek” poznaliśmy materiały stosowane w kryminalistyce. W szeregu eksperymentów dowiedzieliśmy się jak działają te materiały od strony chemicznej i fizycznej i jak są one używane w prawdziwych śledztwach.

Na trzeciej auli zostaliśmy wprowadzeni w świat dźwięków. Wytworzyliśmy dźwięki wysokie i niskie, ciche i głośne. Wygenerowaliśmy hałas i spróbowaliśmy się wsłuchać w kosmiczną ciszę. Razem stworzyliśmy orkiestrę i zagraliśmy na nietypowych instrumentach utwory stare, nowe, znane i mniej znane. Okazuje się, że fizyka jest pełna muzyki, a muzyka przepełniona jest fizyką!

Mamy nadzieję, że udział w tegorocznych wykładach pobudzi naszych uczniów do dalszego poznawania nauk ścisłych i technicznych.

Informacje o wykładach z pokazami z cyklu „Nauka wokół nas”: