Szkolne obchody 230 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja

Pierwsza w Europie i druga na świecie – Konstytucja 3 maja z 1791 r. była próbą unowocześnienia ustroju Polski i ratowania jej suwerenności. Choć obowiązywała w sumie przez 14 miesięcy, do dzisiaj jest jednym z fundamentów polskiej tradycji republikańskiej i powodem do dumy dla Polaków.

Konstytucja 3 maja przekształcała państwo w monarchię konstytucyjną, wprowadzała zasadę trójpodziału władzy. Wyrazicielem suwerennej woli narodu miał być dwuizbowy Sejm. Już w dwa dni po uchwaleniu Konstytucji dzień 3 maja uznano za święto narodowe.

• Uczniowie naszej szkoły przygotowali akademię on-line – zapraszamy do obejrzenia:

230 ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

• Brali udział w konkursach:
  • plakat lub praca plastyczna z okazji uchwalenia Konstytucji 3 maja  (nadesłane prace):

Wyniki konkursu zostały opublikowane w zakładce Biblioteka.

konkurs wiedzy o Konstytucji 3 maja – odbył się 29.04.2021 r. na TEAMS, wzięło w nim udział 20 uczniów.

Wyniki konkursu:

1. Starościak Julia – 15 p.
  2. Watoła Zofia – 14 p. ; Szczepaniak Sandra – 14 p.
  3. Toczko Agata – 13 p.; Frydecka Wiktoria – 13 p.; Kogut Julia  13 p.; Osińska Oliwia – 13 p.

Zwycięzcom gratulujemy a pozostałym uczestnikom serdecznie dziękujemy 🙂